شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی معماری سیستم اطلاعات مدیریت نظام مراقبت بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

قسمتی از متن پایان نامه :

متدولوژی های طراحی توسعه سیستم های اطلاعاتی

2-5-1- تعریف متدولوژی توسعه سیستم های اطلاعاتی

در ارتباط با تعریف متدولوژی دیدگاه ها و نظرات متفاوتی موجود می باشد. همین گونه از نگاه ها ومنظرهای متنوعی به متدولوژی نگریسته شده می باشد. اولراپ[1] در سال 1991 متدولوژی را اینگونه تعریف می کند: یک استراتژی که دلالت بر زیربخش های فرایند توسعه دارد. اصل تقسیم و تسخیر ، یک رویکرد مهندسی و ریاضی برای حل مسائل پیچیده می باشد. متدولوژی های اولیه خیلی تحت تاثیر رشته های فنی و مهندسی بودند. شخصی به نام لانگفورس[2] در سال 1973 توسعه سیستم ها را به عنوان یک فرایند علمی و عقلایی در نظر گرفت. متدولوژی در دو موضوع زیر تصمیم گیری می کند یک سیستم اطلاعاتی چه کاری را بایستی انجام دهد و یک سیستم اطلاعاتی بهتر می باشد چگونه آن کار را انجام دهد.

اولراپ در 1991 با پذیرفتن این توجه علمی عقلایی ، فرایند پیچیده توسعه را به مراحل زیر تقسیم نمود: تجزیه و تحلیل نیازمندی ها ، طراحی راه حل ، و اجرای راه حل. افراد دیگری مثل  دونز[3] در 1992  فازهای دیگری را به این مراحل افزودند. مثل پژوهش و مطالعه مقدماتی و نگهداری.(فیتزگرالد[4]،1996)(32)

یک تعریف قدیمی تر از متدولوژی توسعه سیستم های اطلاعاتی توسط چکلند[5] (1987)، 1995 ،  هیرچیم[6](1995) ، بولند[7](1990) هست و عبارت می باشد از: یک مجموعه ای از مفاهیم ، عقاید ، ارزش ها و اصول هنجاری که توسط منابع مورد طرفداری قرار می گیرند.(آیدین و همکاران،2004)(33)

در زمینه متدولوژی ، دو نقطه نظر هست: 1 – تعریف خاصی از متدولوژی وجود ندارد و این تعاریف موجود ممکن می باشد با هم سازگاری نداشته باشند. 2 – ویژگی های متدولوژی که تقریبا در همه یا بخش کثیری از تعاریف مشترک می باشد. بعضی از اندیشمندان مثل ، چکلند(1981) ، هیرچیم(1995) و ونک[8](1990 ) بین متد و متدولوژی تفاوت قائل شدند. متدولوژی جامع تر از متد می باشد. متدولوژی برای ارزیابی اندازه منطقی و سیستماتیک بودن یک متد معین بکار

[1] Olerup

[2] Langefors

[3]Downs

[4] Fitzgerald

[5] Checkland

[6] Hirschheim

[7] Boland

[8] Vonk

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

1- وضعیت موجود نظام مراقبت بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به چه صورت می باشد و چه بخش هایی به چه صورت در این راستا درگیر هستند؟

2- نیازهای اطلاعاتی ،فرآیند های کاری و اطلاعاتی ،منابع اطلاعاتی،موجودیت و رده های اطلاعاتی و ارتباط بین آنها در سیستم اطلاعات مدیریت نظام مراقبت بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی کدامند؟

3- وضعیت مطلوب معماری سازمانی نظام مراقبتت بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به چه صورت می باشد؟

4- معماری سیستم اطلاعات مدیریت نظام مراقبت بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به چه صورت می باشد؟

5- چه چالش هایی در راه ارائه سیستم اطلاعات مدیریت مطلوب نظام مراقبت بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هست؟

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : طراحی معماری سیستم اطلاعات مدیریت نظام مراقبت بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  با فرمت ورد